• Jaźwina - kościół
    Jaźwina - kościół
  • Kościół w Jaźwinie
    Kościół w Jaźwinie

Kościół parafialny pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie

  

Kościół parafialny Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie – wzmiankowany w 1335 r. Obecny, barokowy kościół został odbudowany i powiększony w 1692 r., z dostawioną w 1885 r. wieżą zachodnią.

 

Jaźwina dawna nazwa: Langseifersdorf (pierwsze pisemne wzmianki w XII wieku). W południowej części wsi zlokalizowano pozostałości średniowiecznego grodziska.

Kościół parafialny Wniebowstąpienia Pańskiego –

wzmiankowany w 1335 r.

Pierwotny średniowieczny zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej, obecny, barokowy, odbudowany i powiększony w 1692 r.,

z dostawioną w 1885 r. wieżą zachodnią.

Orientowany, murowany, jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium nakrytym sklepieniem kolebkowym.

 

Zapraszamy na zwiedzanie kościoła parafialnego w Jaźwinie -

 http://dolnyslask360.pl/miejsce.php?q=744

   

 PARAFIA JAŹWINA

58-212 Jaźwina nr 80,  tel.: 74 893 80 20,

e-mail: parafia.jazwina@gmail.com

Proboszcz: ks. Stanisław KUCHARSKI

 

 Kucharski Stanisław, ksiądz prałat, proboszcz w parafii p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, jak również w podległych mu - Św. Bartłomieja w Uciechowie i Trójcy Świętej w Stoszowie. W parafii Jaźwina pełni w posługę duszpasterską od 1983 roku. Naucza również religii. Jest jedynym dolnośląskim laureatem ogólnopolskiego konkursu „Proboszcz Roku”. Zaszczytu tego dostąpił w 2004 roku. Tytuł ten został przyznany ks. Kucharskiemu za zaangażowanie w życie społeczności parafialnej. Z myślą o potrzebach dzieci i młodzieży duszpasterz ten doprowadził do przebudowy parafialnej stodoły na salę gimnastyczną, do uruchomienia w pomieszczeniach gospodarczych harcówki, kawiarenki internetowej i siłowni, zapewniając również ich wyposażenie. Dzięki kolejnym staraniom księdza powstała nowa kaplica cmentarna i wolnostojąca dzwonnica w Uciechowie, dom pogrzebowy w Jaźwinie. Od lat proboszcz organizuje rowerowe i autokarowe pielgrzymki, spotkania z muzyką przy ognisku, przedstawienia religijne, uczestniczy z wiernymi w czuwaniach, kongresach, festiwalach. 2 lutego 2012 roku został powołany przez Biskupa Świdnickiego na kapelana strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaźwinie. Parafianie informowani są o życiu w parafii  w kościele i również w gazetce parafialnej „Dokąd idziesz.”  - (żródło info.: "Rocznik Dzierżoniowski - 2006")

  

Parafia pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie znajduje się w dekanacie dzierżoniowskim w diecezji świdnickiej. Była erygowana w XIV wieku.

 

W skład parafii wchodzą kościoły w Jaźwinie, Stoszowie i Uciechowie.