A A A

Rowerowe

 Pętla po Gminie Jordanów Śląski

Przełęcz Sulistrowicka – Karolin – Piotrówek – Janówek - Glinice – Tomice - Winna Góra – Przemiałów – Księginice Małe ( 13,7 km )

 • Pętla po Gminie Jordanów Śląski

   Pętla po Gminie Jordanów Śląski - jej długość to 13,7 km. Trasa rowerowa została tak skomponowana, aby była atrakcyjna dla rowerzystów, którzy oczekują od wyprawy rowerowej maksymalnego wysiłku i wrażeń wizualnych, ale jest także atrakcyjna dla osób sporadycznie wsiadających na rower, którzy chcą obcować z pięknem okolicy, zwiedzić ciekawe miejsca, przysiąść na łące i popatrzeć przed siebie. Trasa ta posiada także odcinki po których śmiało mogą podróżować rodzice z dziećmi.

  Przebieg trasy został tak wytyczony, aby przede wszystkim była ona bezpieczna. Są to głównie drogi asfaltowe, gruntowe i leśne, na których można podziwiać piękno otaczającego nas krajobrazu.

  Jest to trasa krajobrazowo – historyczna, która łączy bliskość z naturą i ekspozycje ciekawej architektury.

   

  Przełęcz Sulistrowicka – Karolin – Piotrówek – Janówek - Glinice – Tomice - Winna Góra – Przemiałów – Księginice Małe ( 13,7 km )

   

  Z Przełęczy Sulistrowickiej, kierując się na południowy – zachód, rozpoczynamy wędrówką po Gminie Jordanów Śląski. Wjeżdżając na leśną drogę dojedziemy do miejscowości Karolin, położonej na terenach otuliny Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Oprócz typowo leśnych drzew, wzdłuż drogi ciągnie się aleja robinii  akacjowej. Nie możemy zapomnieć także o przepięknym tulipanowcu, kwitnącym  wokresie wiosenno - letnim.

  W Karolinie wjeżdżamy na asfaltową drogę, która prowadzi nas do Piotrówka. Tu możemy zobaczyć pałac wzniesiony w stylu klasycystycznym w 1866r., który następnie rozbudowano w 1898r. o część wschodnią. Starsza część została zbudowana na planie prostokąta z osiowym ryzalitem. Część nowsza jest kwadratowa, z narożną kolistą wieżą i użytecznym poddaszem. Na południowy - zachód od pałacu zachowały się resztki parku krajobrazowego. Obecnie obiekt stoi pusty i ulega zupełnej dewastacji.

  Na terenie sołectwa znajduje się także wybudowana w 1903r. kaplica grobowa rodziny Richtofenów, dziś użytkowana jako kościół filialny. Obiekt posiada dach w formie kopuły kryty blachą, oparty na czterech kolumnach tympanon..

  W Piotrówku musimy skręcić w boczną drogę przed pałacem. Dojedziemy nią do podnóża Jańskiej Góry, która jest częścią Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Tam znajdują się ruiny wieży imienia Bismarcka.  

  Dalej szutrową drogą dojedziemy do Janówka. Do miejscowości wjeżdżamy od strony południowej, gdzie znajdują się stare zabudowania folwarczne,  dawne gospodarstwo rolne. Droga prowadzi do skrzyżowania, gdzie należy jechać prosto, a potem wąską drogą aż do Glinic. Tu wyjeżdżamy na obrzeżach miejscowości i w dalszą trasę kierujemy się w lewo na Winną Górę. Ale warto cofnąć się i zobaczyć w Glinicach Kościół św. Antoniego i Macieja, który wybudowano w 1739 r. w chwili obecnej odrestaurowano w nim wszystkie ołtarze. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabytkowy cmentarz oraz brama i mur cmentarny. W sąsiedztwie tego muru znajdują się dwa krzyże pokutne rodzaju łacińskiego.

  Z Glinic zmierzamy do miejscowości Tomice, a tam na skrzyżowaniu w prawo i do Winnej Góry. Z tej małej miejscowości wjeżdżamy na polną drogę, która doprowadzi nas na Przełęcz Przemiłowską, a stamtąd do Przemiłowa. Jest to niewielka miejscowość, w której głównie znajdują się domy wypoczynkowe i letniskowe. Z Przemiłowa główną drogą dojedziemy do Księginic Małych. Tu warto wstąpić do Kościoła Matki Bożej Różańcowej. Jest to budowla klasycystyczna na planie prostokąta, która powstała w XVIII w. Pierwotnie była to świątynia ewangelicka. Pod koniec XIX wieku na osi dobudowano czworoboczną wieżę nakrytą iglicowym hełmem. Nawa otoczona jest emporami wspartymi na kolumnach toskańskich. Kościół otoczony jest XVIII wiecznym murem z dwoma bramami. Obok kościoła jest plebania z XVIII wieku przykryta dachem mansardowym z lukarnami. Obecnie jest to ruina z zawalającym się dachem.

  W tej miejscowości jest  rozjazd trasy, wyruszamy do Będkowic lub na Przezdrowice.